Balıkesir Tavuk Yarka
BILDIRCIN YETİŞTİRİCİLİĞİ | JUMBO BILDIRCIN YUMURTASI | Balıkesir Yarka, Ataks, Lohman Brown, Çil Pleymut

Sosyal Medyada Biz}

BILDIRCIN “YETİŞTİRİCİLİĞİ” ( JUMBO BILDIRCIN ) BILDIRCIN – YUMURTASI

BILDIRCIN “YETİŞTİRİCİLİĞİ” ( JUMBO BILDIRCIN ) BILDIRCIN – YUMURTASI

BILDIRCIN “YETİŞTİRİCİLİĞİ” ( JUMBO BILDIRCIN ) BILDIRCIN – YUMURTASI

Bıldırcın Yetiştiriciliği (Jumbo Bıldırcın) Bıldırcın Yumurtası hakkında ki bu yazımıza başlamadan önce belirtelim ki bizler Balıkesir Yarka olarak adımızdan da anlaşılacağı üzere bir yarka- tavuk firmasıyız. Ancak bununla birlikte bizzat bizler de içinde olmakla birlikte bir çok üretici ve müşterimiz yarka tavukçuluğun yanı sıra belli ölçülerde ve adetlerde bıldırcın yetiştiriciliği de yapmaktadır. Bizde bu nedenden dolayı bıldırcın üreticiliği yapan veya bıldırcın yetiştiriciliği yapmayı düşünen üretici ve müşterilerimizi bilgilendirmek amaç ve gayesiyle kaleme aldığımız bu yazımızı nasıl-ne şekilde yetiştirildiğinden tutunda bıldırcın yumurtasını veya bıldırcın etini ve yahut yine bizzat canlı bıldırcını nerelere ne şekilde satılabileceğine kadar anlatmaya çalışacağız. Ancak başta belirtelim ki arkadaşlar bıldırcın üreticiliği tam olarak yarka üreticiliği ile birebir değildir. Yarka- tavuk yetiştiriciliğinde sadece vergi dairesi kaydı, il-ilçe tarım müdürlükleri kaydı yani işletme numaranız olduğu zaman yapabilir iken bıldırcın üreticiliğinde biraz daha farklılıklar göstermektedir. Bu farklılık göstermesi sebebi ise bıldırcının yaban hayvanı olmasından kaynaklanmaktadır. Bizler de bunu ilk başta burada belirtelim ki üretici ve müşterilerimizi yanlış yönlendirmiş olmayalım.

Şimdi arkadaşlar bıldırcın yetiştiriciliği maliyetini ele alacak olursak öncelikle üretim tesisimizin hangi ebat ve büyüklüklerde olduğuna göre değişmekle birlikte diğer yarka-tavukçuluk olsun yine büyük baş- küçük baş üreticiliği olsun bunlar gibi çok büyük maliyetler ve çok büyük maddiyatlar harcamak zorunda kalmayız. Örneğin tavuk yumurtası kuluçkadan 21 günde çıkıp ve büyük kayıplar verilebilirken bıldırcın da bu 16 gündür. Yine şayet bu iş profesyonelce yapılıyor ise diğer kuluçkacılık sektörüne göre sıfıra yakın bir maliyet ve sıfıra yakın bir kayıp  ile bu iş yapılabilir. Bununla birlikte başta da belirttiğimiz gibi yarka ve tavukçulukta bir civcivin yumurtaya başlama dönemi 16 hafta ile 20 hafta arasında değişiklikler gösterir iken bıldırcın da bu 45 gün ile 2 ay gibi bir zamanda gerçekleşir. Yine bıldırcın çiftliği maliyetine gelince başta da belirttiğimiz gibi çiftliğimizin adet ve kapasitesine göre değişmekle birlikte bu işe hobi olarak başlayıp, ek iş olarak devam ettirip ve istediğimiz seviyelere kadar çok düşük maliyet ve çok az emekle yükseltebiliriz. Birde bizi gelen sıkça sorulan sorular arasında “bıldırcın yetiştiriciliği karlı mıdır” sorusu bulunmaktadır. Öncelikle hepimiz biliriz ki üreticilikte en önemli unsur ürettiğimiz ürünün hak ve değerinde satıp pazarlayabilmektir. Bunu bıldırcın da ve bıldırcın yumurtasında ele alacak olursak bilindiği gibi bıldırcının eti olsun, yumurtası olsun sağlık açısından, vitamin açısından neredeyse yeri doldurulamaz bir gıda maddesidir. Bu da doğal olarak biz üreticilere pazar kapısıdır.

Bıldırcın üretimi ve pazarına gelince arkadaşlar bıldırcın üretimi yapmakta olan arkadaşlar bilirler ki bunu minimum seviyede yapan arkadaşımız da maksimum büyüklükte ki bir üretici arkadaşımızda bu sektörde pazar sorunu yaşamamaktadır. Bunu da unutmadan belirtelim ki arkadaşlar belli araştırmaları yaptıktan sonra sizlerinde göreceği gibi belli prosedürleri yerine getirdikten sonra bu konuda devletimiz bıldırcın yetiştiriciliği teşvik desteği vermektedir. Bir de unutmadan ekleyelim arkadaşlar başta da belirttiğimiz gibi jumbo bıldırcından bahsettik. Jumbo bıldırcın biz üreticilerimizin çiftliklerinde tesadüfen bulunabildiği gibi özel ve istisnai bir şekilde de elde edilebilir. Adından da anlaşılacağı üzere jumbo bıldırcın diğer bıldırcınlara nazaran kendisi olsun yumurtası olsun büyüklüğü ile göze çarpmaktadır. Göz doldurmakta olduğunu da buraya ufak bir şekilde not düşmek isteriz. Bütün bu açıklamalarımızdan sonra bıldırcın ile alakalı diğer soru sorun ve bilmek istediklerinizi şu an içinde bulunduğunuz sayfamızı daha geniş bir şekilde araştırıp, inceleyip okuduğunuz da sorularınıza cevap bulabileceğinizi belirtir tüm bıldırcın üreticisi arkadaşlarımıza Balıkesir Yarka ailesi olarak saygılar sunarız.

09 Mart 2019
3.733 kez görüntülendi
Wordpress Tema indir