Balıkesir Tavuk Yarka
KÖY TAVUĞU | ATAKS YARKA-TAVUK | Balıkesir Yarka, Ataks, Lohman Brown, Çil Pleymut

Sosyal Medyada Biz}

KÖY TAVUĞU | ATAK-S | YARKA – TAVUK

KÖY TAVUĞU | ATAK-S | YARKA – TAVUK

KÖY TAVUĞU ATAK-S YARKA -TAVUK

Biz Balıkesir TAVUK YARKA olarak siyah ATAK-S diye bir çok başlık yada açıklamamızda yazıyoruz. Sizce “KÖY TAVUĞU nedir?”, Siyah ATAK-S köy tavuğu mudur?” gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz. Köy tavuğunun kısaca açıklamasını yapmak gerekirse Anadolu da yüzyıllardır birçok TAVUK ırklarının bir arada yaşamasından meydana gelmiş, karışık tavuklara halk dilinde KÖY TAVUĞU denir. Köyümüz ve bahçemizde ki köy tavuklarını değerlendirecek olursak bazıları gurk olma özelliğini almıştır. Özellikle yaz aylarında sık gurk olur, yavru çıkarır. Bazıları ise diğerlerinden fazla YUMURTA verir. Bazı çeşitleri ise et verimine yatkın, iridirler. Bir bahçede bir çok özellik taşıyan tavukların bir arada yaşamasıdır.

Fakat klasik beslenen köy tavukları özellikle kışın yumurta yapmazlar. İnsanların 12 ay boyunca tükettiği yumurtanın kışın az sayıda bulunması da insanların yeni arayışlar içerisine girmesine neden olmuştur.

Ankara Tavuk Araştırma Kurumu da 10 yıllık ıslah çalışması sonucu melezleme bir ırk olan Siyah ATAK-Sı elde etmiştir. Yumurta verimi yıllık 270 ile 300 arası olması ve ülkemiz hava şartlarına uyumu, hastalıklara karşı dirençli olmasından dolayı ve KÖY TAVUĞU özelliği taşıması da ATAK-S ırkına rağbeti çoğaltmıştır.

Yumurta rengiyle olduğu kadar görüntüsüyle de tam bir bahçe tavuğu dur. Fakat şunu unutmamalıyız ki ATAKS ırkımız Türkiye’nin ilk yerli yumurta verimi yüksek bir ırk dır. Tüm yumurta tavuğunda olduğu gibi ATAKS ırkının da yetiştirmesinde büyük bir titizlik göstermekteyiz. ATAKS ırkı civcivleri Ankara Tavuk Araştırmadan temin etsek de eğer sağlıklı ve aşıları tam bir şekil de yetiştirilmez ise yine yüksek yumurta vermez. Yani eğer deneyimli  ve uzman bir ekip tarafından bakılmıyorsa mutlaka bir sorun yaşayabilirsiniz. Örneğin; aşıları eksiksiz yapılmış ise çabuk hastalanır ve aşısız hayvanın hastalıklara karşı direnci olmaz ve tedavi etmeye çalışsak da birçoğunu kaybederiz. Tıpkı eskiden olduğu gibi aşısız büyütülürdü özellikle kışın bir hastalık gelir ve de tavukların birçoğunu maalesef kaybedersiniz. Bizim işimiz en sağlıklı YARKAyı üretip sizlere en uygun fiyata sunabilmektir. Ayrıcada civciv büyütmek deneyim vede profesyonellik gerektiren bir iştir. Civciv büyütme kümesinin hazırlanmasından, kümes sıcaklığı, yemleme tablosu, ve de aşıları gibi bir halkalı bir zincirdir YARKA büyütmek eğer bu zincirin birini bile eksik yapmak bu işte büyük zararlara sizi uğratabilir.

Atak-s Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

20 Kasım 2021
5.068 kez görüntülendi
Wordpress Tema indir