Balıkesir Tavuk Yarka
Salma Tavukçulukta Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir ? | Balıkesir Yarka, Ataks, Lohman Brown, Çil Pleymut

Sosyal Medyada Biz}

SALMA GEZEN -YUMURTA TAVUKÇULUĞUNDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR NELERDİR ?

SALMA GEZEN -YUMURTA TAVUKÇULUĞUNDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR NELERDİR ?

SALMA GEZEN YUMURTA TAVUKÇULUĞUNDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR NELERDİR ?

Müşteri ve üreticilerimizden aldığımız en çok soru, sorun ve şikayetlerine dayanarak ve bu doğrultuda kaleme aldığımız bu yazımızı 1999’dan bugüne içinde bulunmuş olduğumuz sektörümüzden edindiğimiz bilgi ve tecrübelerimiz doğrultusunda kazandığımız deneyimleri dilimiz döndüğünce siz müşterilerimize aktarmaya çalışacağız. Öncelikle en çok aldığımız soru ve şikayetlerin başında barınma probleminden daha önce tavuk beslenme sorunu yer almaktadır. Üzülerek belirtelim ki halkımızda ve üreticilerimizde şöyle bir yanlış kanı var. O kanı da şudur ki arpa, buğday, mısır ile beslenen bir tavuğun yumurta verimi nin doğal olacağı yönündedir. Oysa ki bilinmelidir ki arpa, buğday, mısır vs. tahıl üreticileri bu ürünlere suni gübre kullanmaktadırlar. Bununla birlikte TAVUK karma yem i dediğimiz bu yemi kendimiz de yapmış olabiliriz veya herhangi bir isim adı altında bir markadan, bir yem firmasından da tedarik etmiş olabiliriz bu fark etmez. Fark eden şudur ki bahsetmiş olduğumuz hazır karma TAVUK yemi nin içinde TAVUK yemi ne uygun olarak hazırlanmış olduğu ve olacağı için tavuklarımızın bütün ihtiyaçları bu yemin içinde mevcuttur ve bu yemin içindeki vitamin, protein, enerji vs.’leri ayırdığımız zaman ki bunların bir çoğu madendir elimizde geriye kalan yine mısır, soya vs. olacaktır.

Böylece baktığımızda hazır karma TAVUK yemi diye adlandırdığımız tavuk yemlerinde de bizim direk olarak verdiğimiz arpa, buğday, mısırda da maalesef ki aynı orantılarda suni gübre kullanılmaktadır. Bu da şu anlama gelir hazır karma yemler ile arpa, buğday, mısırı arasında doğallık ve organik lik yönünden asla hiçbir fark yoktur. Ancak tavuklarımızın gerekli vitaminleri almaları yönünü ele alacak olursak hazır karma yem diye adlandırdığımız yemler tavuklarımızın vitamin, protein, enerji vs. tüm ihtiyaçlarını karşılar iken maalesef ki direk olarak vermiş olduğumuz arpa, buğday, mısırın tavuklarımıza hiçbir faydası olamadığı gibi artı zarar verip sağlıklarını bozmaktadır. Şimdi bazı arkadaşlarımız diyeceklerdir ki eskiden babalarımız dedelerimiz arpa buğday ile bu işi yapıyorlardı ve oluyorlardı peki şimdi ne değişti?

Evet arkadaşlar çok şey değişti. Eskiden tavuklarımız yılda ortalama 80-90 yumurta verirlerken şimdi günümüzdeki tavukların en az yumurta vereni’nin bir yılda ortalaması 280′ lere tekabül etmektedir. Bu da şu demektir, şu an elimizde olan tavukların genetiği ile bizim atalarımızın üretmiş oldukları tavukların genetiği bir değildir. Şu anda elimizdeki tavuk ırklarımızın genetiği kaliteli yem yiyerek bol verim verme yönünde ayarlanmıştır. Bu da şu demektir biz günümüzde ki tavuklarımıza ihtiyaçları olan değerde kalitede proteinde enerjideki yemi verir isek bu hayvanlarımızdan maksimum verimi alırız. Ancak atalarımızdan gördüğümüz yöntemle tavuklarımızı beslemeye devam edersek verimimiz minimum veya sıfıra düşmekle birlikte hayvanlarımızın sağlığı da normal olarak bozulacaktır. Aslında bunun Türkçe açıklaması şöyledir; elimizde bir işçimizin var olduğunu varsayalım bu işçimizi akşama kadar kazma kürekle çalıştırıyoruz ancak bu işçimize aksamları sadece kuru ekmek veriyoruz. Kaldı ki arpa, buğday, mısır saf olarak verildiğinde sadece kuru ekmeğe bile tekabül etmez ki çünkü ekmeğimizin içinde tuz vardır. Böylece görüyoruz ki biz tavuklarımıza arpa, buğday ve mısırı saf olarak verdiğimizde çalışan bir kişiye sadece kuru ekmek vermekten daha az gıdaya sahip olan yemleme metodunu uygulamış oluyoruz. Oysa ki nasıl ki bizler sofraya oturduğumuzda soframızı bütün vitaminlerimiz, proteinlerimiz ve enerjilerimizi alacak şekilde donatıyor isek tüm hayvanlarda olduğu gibi tavukçulukta da bu şarttır. Doğadan ve tabiattan yararlanabildiğimiz kadar azemi bir şekilde tabi ki ve mutlaka yararlanacağız. Ama bununla birlikte kesif yem olarak verdiğimiz hazır karma yemlerimizin de kaliteden yoksun ve fakir olmadığından mutlaka emin olmalıyız. Bu ve diğer konularda ki soru ve sorunlarınıza daha geniş yelpazede cevap almak için BALIKESİR TAVUK YARKA dalında uzman müşteri temsilcilerini haftanın yedi günü sabah 08:00 ile akşam 22:00 arasında arayıp bilgi alabileceğinizi belirtir, tüm üretici ve müşterilerimize hayırlı bol bereketli kazançlar dileriz.

SALMA GEZEN TAVUKÇULUK HAKKINDA DAHA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

03 Ekim 2021
2.249 kez görüntülendi
Wordpress Tema indir