Balıkesir Tavuk Yarka
TAVUKLAR ─ KENDİ YUMURTALARINI _ NEDEN NİÇİN YER? | Balıkesir Yarka, Ataks, Lohman Brown, Çil Pleymut

Sosyal Medyada Biz}

TAVUKLAR ─ KENDİ YUMURTALARINI | NEDEN YER ?

TAVUKLAR ─ KENDİ YUMURTALARINI | NEDEN YER ?

   TAVUKLAR ─ KENDİ YUMURTALARINI | NEDEN  YER ?

Tavuklar kendi yumurtalarını neden  yer sorusu tavukçuluk sektöründe en çok karşılaştığımız soruların başında gelmektedir. Tavukların kendi yumurtalarını yemelerinin başındaki ana ve tek unsur takdir edersiniz ki gıda yetersizliğidir. Bizler Balıkesir Yarka olarak tüm müşteri ve üreticilerimize her zemin ve zeminde bunları izah edip aktarıyoruz ancak halkımızda ve üreticilerimizde yanlış kanı olarak yer etmiş olan bir durumdur ki maalesef söylediklerimizi ancak kendimiz dinlemek zorunda kalıyoruz. Bir üreticimize tavuklarınıza asla arpa buğday vermeyin bunun yerine hazır yem veyahut rasyonunu kendinizin hazırladığı karma yem verin dediğimizde işte “benim babam dedem buğday ile bu tavukları besliyor idi o zaman oluyordu şimdi neden olmuyor?” sorusu ile karşılaşıyoruz. Bu sorulara cevap olarak:

1: O bahsedilen tarihte her evde ortalama 10-15 adet tavuk bulunmakta idi ve bu tavuklar gidebildikleri kadar arazide otlayıp yayılmakta idiler bu da doğal olarak o alan zarfındaki yeşil otu börtü böceği karıncayı solucanı vesaire vitaminleri almasına yeterli geliyordu. Ancak takdir edersiniz ki şuanda en az tavuk üretimi yapan bir üreticimiz 100 adetin altında tavuk yapmamaktadır ve ne yazık ki daha önce 10-15 tavuğa düşmekte olan alan mesafe yeşil arazi,börtü böcek maalesef bu 100 adet tavuğa bile düşmemektedir ki daha yüksek rakamlarda bu işi yapan üreticilerin tavuklarına düşsün.
2: Günümüzde üreticilerimiz karma yem verdiklerinde tavuklarının hormonla beslendiğini ancak arpa buğdayla beslediklerinde doğal olduğuna inanmaktadırlar ve bu kanı maalesef yanlıştır. Şimdi diyeceksiniz ki neden? Günümüz üreticileri(yani çiftçilerimiz) arpa buğday üretiminde suni gübre kullanmaktadırlar, bu da arpa buğdayın doğallığını ve organikliğini bozmaktadır. Hazır karma yemleri veya rasyonunu kendimizin hazırladığı yemlere gelince ana maddesi mısır,kuru soya ve yağlı soyadan oluşmaktadır. Bunlardada üreticilerimiz(çiftçilerimiz) suni gübre kullanmaktadır, böylece arpa buğday ile hazır karma yemlerin arasında doğallık olarak hiç bir fark yoktur, ancak gıda vitamin protein vesaire yönlerini ele alacak olursak ikisi arasında asla kıyaslama dahi yapılamaz. Böylece arpa buğday verdiğimiz bir tavuğumuzu düşününki bir insanı akşama kadar kazma kürek ile çalıştırıyorsunuz ancak akşam sadece kuru ekmek veriyorsunuz hatta ekmek bile değil çünkü ekmekte tuz var arpa buğdayda tuz da yoktur. Ancak diğer taraftaki hazır karma yemlerle beslediğimiz tavuklarımızı ele aldığımızda maksimum sağlık ve maksimum verime ulaştığını göreceğiz. Zaten bir üreticimiz bu dediklerimizi uygulamayıp ben eski usullerle bu işi yapacağım dediği takdirde öncelikle hayvanlarında tüy çekimi görecektir akabinde yumurta yemeye başlayacak nihayetinde de tavuklar birbirlerini gagalayıp yemekle son bulacaktır der her zamanki gibi bu işe dalında uzman bir firma ile çıkılıp ve bu yol bu dalında uzman kişilerle sonuna kadar alınmalıdır der tavuklarınıza sağlık siz müşteri ve üreticilerimize de bol ve bereketli kazançlar dileriz.

TAVUK YARKA BESLENMESİ İLE İLGİLİ DAHA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

05 Mart 2019
2.102 kez görüntülendi
Wordpress Tema indir