Balıkesir Tavuk Yarka
TAVUKLARDA | BİT VE PARAZİTLER | NASIL TEMİZLENİR | Balıkesir Yarka, Ataks, Lohman Brown, Çil Pleymut

Sosyal Medyada Biz}

TAVUKLARDA – BİT VE PARAZİTLER — NASIL TEMİZLENİR

TAVUKLARDA – BİT VE PARAZİTLER — NASIL TEMİZLENİR

TAVUKLARDA BİT VE PARAZİTLER NASIL TEMİZLENİR

Tavuklarda bit ve parazitler nasıl temizlenir? Sorusuna cevaben ele aldığımız bu yazımızı tüm üretici ve müşterilerimizin okuması öncelikle tavuklarının bit ve parazitlerden kurtulmasına ve tabii ki bu vesileyle de üretici ve müşterilerimizi ülkemizde büyük bir sorun olarak görülen algılanan ve bilinen bir problemden hayvanlarını kurtardıkları için kendileri de huzura kavuşmuş olacağını belirtir. Bu sebepten dolayı kaleme almış olduğumuz bu yazıyı tüm üretici ve müşterilerimizin okumalarını öneririz. Ne yazık ki arkadaşlar her zaman belirttiğimiz üzere ülkemizde bu kadar üniversite olup bu kadar veterinerlik fakültesi olmasına rağmen ve bu kadar veteriner hekim arkadaşımız yetişmesine rağmen maalesef ki üzülerek belirtmeliyiz ki kanatlı sektörümüzde tam teknik donanıma bilgi birikime ve dahi tecrübeye sahip veteriner hekim bulmakta zorlanıyoruz. Öyle zorlanıyoruz ki  bu vasıfları taşıyan veteriner arkadaşlarımız ne yazık ki ülkemizde yok denilecek kadar az.

Bu ve benzeri sebeplerden dolayı yani ülkemizde kanatlı hayvan sektöründe tam donanımlı veterinerlerimiz olmadığı ve dahi olanlarında yetersiz kaldığı günümüzde maalesef üreticilerimiz haklı olarak ya atadan dededen görme yada kulaktan dolma yöntemlerle tavuk biti ve tavuk paraziti ile mücadele yollarına gitmektedir. Bu da doğal olarak ya bit ve parazitleri öldürüp etkisiz hale getirmemektedir. Veyahut tavuklara ölüm veya katliam denilecek şekilde tüm hayvanların telef olmasıyla sonuçlanan vakalar oluşmasına sebebiyet vermektedir. Oysaki sözde hayvan severler bizlere kırılıp darılacaklar ama biz  yinede söylemeden edemeyeceğiz. Arkadaşlar ülkemizde bu kadar veteriner arkadaşımız var ise ve bunların birçoğu maalesef kedi ilen köpek ilen uğraşırken kanatlı sektörü ve tavuklar için dediğimiz üzere veteriner bulunamamaktadır.

Hal böyleyken gönül isterdi ki tabii ki bizler hayvan düşmanı değiliz. Kedi köpek veterinerlerimiz de olsun amma bütün bunların yanında ülkemizde bu kadar geniş kitleye hitap eden kanatlı sektörümüzde de yeterince veteriner bulabilmeyi. Ancak tamamen duygusal olarak bu sektörde kedi köpeğe yönelmenin tek amaç ve gayesi yani öyle anlaşılıyor ki ah o paracıklar yani arkadaşlar tamamen duygusal. Sakın haa! kedi köpek besleyen arkadaşlar bizlere darılıvemesin. Bizle kedi köpek düşmanı değiliz. Sadece sektörümüzde yeterli miktarda veteriner buluvememekten yakınıveriyoz. Buna sizle çırpınışda diyebilisiniz. Neyse arkadaşlar espriyi bir kenara bıraktıktan sonra hani derler ya her şakanın altında bir gerçek yatar. Bizlerde gerçekten bu konuda dertli ve sıkıntılıyız. Sözümüz sadece kedi köpek veterinerlerine değil arkadaşlar piyasada o kadar çok veteriner arkadaşlarımız yetişmiş ki üniversiteden eğer tavuğun ‘t’ sini bilmiyorlar dersek onlara eğitip öğreten değerli hocalarımız bize darılmasınlar. Şimdi güldüğünüzü görür gibiyiz arkadaşlar. Gülmeyin arkadaşlar bunlar gülünecek halimiz değil ağlanacak halimizdir. Neyse bu kadar acı gerçeklere değindikten sonra gelelim asıl ana konumuza. Şimdi başta da belirttiğimiz üzere tavuklar bit ve parazitlerden nasıl korunur sorusunun cevabı hem çok zor hemde çok kolaydır. Öncelikle bu iki soruyu ikiye ayırmalıyız.

Birinci olarak tavuk bitini ele alırsak:

1.Kural asla tavukların folluğuna ve altlığına asla ve katiyyen saman atmamalıyız. Bunun yerine kaba çam talaşı, çeltik kavuzu veya benzeri şeyler kullanmalıyız ve bunun yanında tavuklarımızı kesinlikle güneşte dışarı saldığımız gibi kum banyosu veya kül banyosu olanağı ve imkanını mutlaka tavuklarımıza sunmalıyız.

2.Kural normal doğal yöntemlerle iç parazitleri temizleme imkanı bulunduğu gibi kimyasal ilaç kullanarak da hem bu iç parazitlerden hemde dış parazitlerden (bit kenelerden) kurtulma imkanımız vardır vardır arkadaşlar hani o bahsettiğimiz veterinerler vadıya hani  u gıda sene üniversti gittile bişi de öğrenmeden geri geldile yani bu ne demek oluyo şimdi arkadaşlar bu işleri öğrenmek bu gıda da golay değilmiş yani bu gıda golay olursa Balıkesir Yarka’dan ürün alan müşterilerin bir ayrıcalığı kalmaz. Hepiniz bilirsiniz arkadaşlar her ustanın her mesleğin bir sırrı vardır ve o sırra vakıf olmak için bir çırağın yada öğrencinin yıllarca o ustanın yada hocanın dizinin dibinde dirsek çürütmesi gerekir. Yada bu bilgi birikime sahip olan kurum yada kuruluş ise yani bir yarka firması ise bu firmanın müşterilerinin bir ayrıcalığı olmak zorundadır. Şayet bu sırrı alenen ortalığa yayarsak kendi müşterilerimizin bir ayrıcalığı kalmayacağını belirtir. Daha geniş ve detaylı bilgi için haftanın 7 günü sabah 08:00 ile akşam 22:00 arasında dalında uzman Balıkesir Yarka müşteri temsilcileni aramaya bekliyiveriz gari. Lisanımızda kusur olduysa affola bu kelamımızdan da herkes üstüne düşeni ala.

26 Ağustos 2017
5.212 kez görüntülendi
Wordpress Tema indir